Všestary

Na začátku nového tisíciletí se na kostele Nejsvětější Trojice ve Všestarech obnovila fasáda věže i kostela, vyměnila se i střešní krytina. V r. 2008 se v sakristii položila nová dlažba a došlo k její výmalbě; opravilo se zádveří a byla pořízena nová vývěsní skříň.

Do budoucna nás čekají dvě nákladné opravy: vnitřní výmalba a oprava varhan. Obé je mimo finanční možnosti farnosti, takže musíme doufat v úspěch některé žádosti o dotaci.

Varhany v kostele Nejsvětější Trojice ve Všestarech

Dvoumanuálový mechanický zásuvkový nástroj postavil v roce 1845 pravděpodobně varhanář Josef Jiruška z Hradce Králové. Tento poměrně významný varhanář postavil v 1. polovině 19. století řadu zajímavých nástrojů zejména v okolí Hradce Králové. Jeho nástroje dosud slouží například v Sendražicích, v Hrádku u Nechanic, Býšti, Rohovládové Bělé či ve Velinách.

Nástroj ve Všestarech byl původně postaven jako jednomanuálový, ale poměrně záhy byl rozšířen na dvoumanuálový. Podle písemných pramenů i nápisů uvnitř varhan byl nástroj často opravován i dispozičně měněn. Bohužel během posledních padesáti let byla jeho údržba minimální, a proto je jeho stav v současné době již téměř havarijní. Veškeré dřevěné části jsou silně poškozeny dosud aktivním červotočem a II. manuál je již mnoho let zcela nepoužitelný. Přesto je nástroj dosud schopen celkové obnovy a po důkladné konzervaci může sloužit ještě mnoho dalších let.

V roce 2009 byl stav nástroje odborně posouzen a stanoven rozsah prací i výše finančních nákladů (kolem 750 000,- Kč). Práci lze rozdělit do jednotlivých etap, přičemž na realizaci 1. etapy, kdy by měla být provedena oprava stroje prvního manuálu a vzduchové soustavy, bude zapotřebí téměř 300 000,- Kč. Ve druhé etapě je plánovaná oprava pedálového stroje a hracího stolu (170 000,- Kč), ve 3. etapě pak rekonstrukce druhého manuálu včetně zhotovení nových dřevěných píšťal (180 000,- Kč) a na závěr by se měla povrchově upravit celá varhanní skříň a zhotovit nová podlaha (100 000,- Kč). Jelikož se jedná o poměrně velké náklady, žádá farnost již druhým rokem o dotaci z grantu, který vypisuje Krajský úřad na obnovu historických varhan. V loňském roce žádosti vyhověno nebylo, v druhé polovině června bude známo rozhodnutí v této záležitosti pro stávající rok 2011.

Pojednání zpracoval Prof. Václav Uhlíř, diecézní organolog.

aktuální přehled do doby vánoční
(samostatný pořad vánočních bohoslužeb je zveřejněn zde)

Sobota 15. prosince od 15:30 bohoslužba s nedělní platností v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Nedělištích

Neděle 16. prosince – od 10:00 bohoslužba 3. neděle adventní v kostele Nejsvětější Trojice ve Všestarech