Světí

Pokud někdo v současné době zavítá do kostela sv. Ondřeje, najde v lodi kostela postavené lešení, které zatím neslouží pro opravné práce, ale chrání přítomné lidi i mobiliář před případným opadáváním další omítky ze stropu. Lešení bylo postavené na podzim 2013, když ze stropu lodi kostela spadl kus omítky na zem.

Práce nutné pro odstranění hlavní příčiny současného stavu se týkají opravy krovu, který je napadený tesaříkem a následné opravy stropu. Oprava krovu přispěje také k vylepšení statiky celého kostela. V roce 2014 podala farnost Všestary žádost o dotaci na Ministerstvo kultury ČR, ale nebylo jí vyhověno. Nezbývá, než v letošním či příštím roce žádost zopakovat. Odhadovaná cena těchto prací přesahuje částku 500 000 korun.

Zdejší kostel by si samozřejmě zasloužil i mnoho dalších prací, které by umožnily jeho celkovou obnovu jako např. oprava a nátěr okenních rámů, dveří a okenic, restaurování oltářů apod. Na tyto práce však v současnou chvíli není ani pomyšlení. V r. 2014 farnost Všestary nechala vyhotovit průzkum povrchových úprav interiéru, který je důležitou součástí příprav na další práce.

Nabízíme k prohlédnutí několik fotografií dokumentujících výše popsaný technický stav kostela.

Provedené opravy

V kostele svatého Ondřeje byla v létě 2008 provedena oprava elektoinstalace, na podzim r. 2009 a na jaře r. 2010 byla provedena opatření k hubení dřevokazného hmyzu. V r. 2010 došlo také k pořízení kovaných mříží, které slouží k větší bezpečnosti kostela i během větrání v letních měsících. Tyto práce bylo možné provést díky vstřícnosti ze strany obce, která z celkové částky 50.000,- Kč zaplatila polovinu.

aktuální přehled do doby vánoční
(samostatný pořad vánočních bohoslužeb je zveřejněn zde)

Sobota 15. prosince od 15:30 bohoslužba s nedělní platností v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Nedělištích

Neděle 16. prosince – od 10:00 bohoslužba 3. neděle adventní v kostele Nejsvětější Trojice ve Všestarech