Všestary

Následující úryvek je z Pamětní knihy všestarské:

[fol. 145v] "Farní chrám Páně mnoho utrpěl uvnitř roku 1866 válkou. Bylo to tehda za nemocnici pro raněné vojíny použito, a protož všecky stolice z něho byly na hřbitov vyneseny. Prostěradla z oltářů, jichž tehda bylo 3-, sejmuta, a za obvazky jich použito na rány vojínův, i podušek oltářních použito vojínům co polštářův pod hlavy. Nejsvětější oběť mše sv. nebyla sloužena ode dne 4. července až do 21. října roku 1866 v chrámu Páně, nýbrž v sakrystii; až teprv 21. října, na slavnost posvěcení [fol. 146r] chrámu Páně poprvé v chrámu Páně sloužena byla od důst. p. faráře Václava Koželuha oběť mše sv., při které poprvé od doby 3. července t.r. bylo kázání.

V době, kde Nejsvětější oběť Mše sv. byla konána v sakrystii na oltáři tam upraveném, stával lid přítomný na hřbitově proti dveřím otevřeným sakristie. Nejsvětější oltářní Svátost byla uschována ve skříni u okna, v níž jsou uschována roucha mešní.

Sténání a volání těžce poraněných, smrtelný chrapot umírajících, toť smutné zvuky v chrámu Páně místo bývalých zvuků nábožných zpěvů a varhan. Čtyřmi řadami leželo raněných na slámě v kostele rozestlané. Vedro, jež v měsíci červenci tehda veliké bylo, činilo vzduch v kostele raněným těžký, a proto aby tomu se odpomohlo, vzal pruský lékař kříž pohřební, a ním vytloukl okna kostelní, čímž ovšem přibývalo více vzduchu čistého do kostela, než povstal příliš veliký průvan škodlivý pro nemocné. A proto aby tomu zlu se odpomohlo, poručil opět onen lékař, okna zastříti pláštěmi vojenskými."

aktuální přehled do doby vánoční
(samostatný pořad vánočních bohoslužeb je zveřejněn zde)

Sobota 15. prosince od 15:30 bohoslužba s nedělní platností v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Nedělištích

Neděle 16. prosince – od 10:00 bohoslužba 3. neděle adventní v kostele Nejsvětější Trojice ve Všestarech