Poutě a posvícení

Ke každému kostelu patří dva důležité dny v roce: posvícení a pouť. Zjednodušeně bychom mohli tyto dny přirovnat k narozeninám a k svátku.
    Posvícení je vlastně posvěcení kostela, což je připomenutí dne, kdy kostel po dostavbě, popř. po rozsáhlé rekonstrukci začal být používán pro bohoslužby. Pokud chybí historické informace o této události, slaví se posvícení zpravidla ke konci října.
    Pouť zase souvisí se jménem, které každý kostel má. Hovoříme o tom, že je zasvěcený např. Nejsvětější Trojici (kostel ve Všestarech), Proměnění Páně (kostel na Chlumu), Nanebevzetí Panny Marie (kostel v Nedělištích) či apoštolu Ondřeji (kostel ve Světí). Podle toho, na který den v roce daný svátek připadá, slaví se v příslušném kostele pouť.
    Rádi bychom Vás na tyto slavnosti pozvali mezi nás. Proto Vám přiblížíme klíč, podle kterého se tato data určují:

V kostele Nejsvětější Trojice ve Všestarech je poutní slavnost v neděli po Seslání Ducha svatého (jedná se o osmou neděli po Velikonocích). Posvícení slavíme v neděli po 28. září.
    V kostele Proměnění Páně na Chlumu je pouť 6. srpna a posvícení v neděli po 28. říjnu.
    V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Nedělištích slavíme pouť 15. srpna a posvícení v neděli po 2. listopadu.
    V kostele sv. Ondřeje ve Světí je pouť 30. listopadu, posvícení v neděli před sv. Václavem (28. zářím).

Konkrétní data pro tento rok najdete v harmonogramu.

Září a Říjen

Všestary: každou neděli v 8:00

Nedělištěsobota 23.9. v 15:30
                  sobota 7.10. v 15:30